2021’de Hakim Olan Beş E-Ticaret Trendi

Dijital Pazarlama ve E-ticaret
 

Çevrimiçi perakende için büyük bir yıl oldu, ancak henüz mükemmelliğe ulaşmaktan çok uzağız. Bir dizi e-ticaret uzmanına bu yıl görmeyi bekledikleri trendleri sorduk. Bunları stratejinize mi tanıtıyorsunuz?
Dünyayı durduran yılın ardından, çevrimiçi perakende yükselişini sürdürmeye ve yeni başarı seviyelerine ulaşmaya hazırlanıyor.

Bunu akılda tutarak, perakendeciler, benzeri görülmemiş başka bir olay durumunda çevik kalmalı ve yolumuza çıkan kesintisiz tüketici davranışı değişikliklerine karşı sağlam kalmalıdır.

1. Tam Bir Çevrimiçi Ortam Oluşturun

“2021’de gördüğüm, tüm dijital perakendecilerin dikkate alması gereken büyük eğilim, tam bir çevrimiçi ortam oluşturmaktır. Artık ‘sadece’ bir web sitesine veya e-ticaret varlığına sahip olmak yeterli değil. Dijital pazarlama ve strateji alanında uzman olan Tracy Sheen, çevrimiçi ekosistemimizin nasıl bir araya geldiğini düşünmemiz gerektiğini söylüyor.

Bu neyi gerektirir? Sheen’e göre:

“- Web sitenizi hız, mobil yanıt verme ve kullanıcı deneyimi açısından düşünme – Hedef
kitlenizin takıldığı sosyal medya platformlarıyla nasıl bağlantı kurduğunu ve bunlarla nasıl tepki verdiğini düşünün (Facebook, LinkedIn, Kulüp Binası? Vb.)
– SEO stratejiniz nasıl uyuyor PPC (tıklama başına ödeme) stratejinizle… öyle mi? İkisi için de bir planın var mı?
– Diğer pazarlama / satış teminatları

“Kullanıcı yolculuğunu tüm temas noktalarından düşünmeye başlamamızın zamanı geldi,” diye açıkladı.

2. Ürün Resimlerinde Bir Değişiklik

Müşterilerin ürün görsellerini eskisinden çok daha detaylı görmek istediği bir sır değil. Bununla birlikte, COVID sonrası bir dünyada, alışveriş yapan bir kişinin ürünleri çevrimiçi olarak görme şansı, fiziksel olarak mağazadan çok daha fazla. Bu nedenle, perakendecilerin, müşterinin bilinçli bir karar verebilmesi için derinlemesine ve yüksek kaliteli ürün resimleri, açıklamaları ve bilgileri sağlamasına daha fazla ihtiyaç vardır. ancak perakendeciler bunu bir sonraki aşamaya nasıl taşıyabilir?

Concise Digital’de bir SEO Stratejisti olan Billie Mcinerney’e göre, ürün bilgilerini genişletmenin ve geliştirmenin ve müşteriyi bilgilendirmenin birkaç yolu var.

Power Retail’e “Web projelerimizde uyguladığımız bir trend, ürün sayfalarındaki görüntülerin ve videoların / GIF’lerin birleşimidir” dedi. Bu, kullanıcıların bir giysideki hareketi ve neye benzediğini birden çok açıdan görmesini sağlıyor. Ayrıca, müşterilerin çömelme sırasında taytların içini görüp görmemesi gibi şeyleri görmek istedikleri spor giyim için de kullandık. “

Videolarınız veya GIF’leriniz platformunuzdaki ürün sayfalarıyla uyumlu değilse, alışveriş yapanlara yönelik ürün sunumunu geliştirmenin bir başka yolu da mevcut ürün açıklamalarını genişletmektir.

Mcinerney, “Bir başka yararlı e-ticaret stratejisi, ürün incelemelerine ekstra alanlar eklemektir” dedi. “Örneğin, bir ürüne bir veya iki cümle bırakmak yerine, müşteriler, giysinin bedenine uygun olup olmadığı veya normalde hangi beden ve hangi beden satın aldıkları gibi ekstra ayrıntılar eklemeye teşvik ediliyor. Bu, yeni müşterilerin diğer müşteriler tarafından ikna edilmesine karşı bir giysinin bedenine uygun olduğunu iddia ettiklerinde perakendecilerin sözünü almalarına olanak tanır. “

3. Sadakat Yılı

Power Retail, 2021’in sadakat yılı olduğunu kısa sürede tespit etti ve bu tahminde yalnız değiliz gibi görünüyor. ZipCube Dijital Pazarlama Uzmanı Ralitsa Ivanova’ya göre, bir sadakat programını artırmak veya uygulamak, 2021’de beklenen en sıcak trendlerden biri olacak.

Power Retail’e, “İşletmeler, yeni müşterileri çekecek kampanyalara para harcamak yerine mevcut müşterilerini elde tutmak için daha aktif bir şekilde çalışmaya başlayacaklar” dedi.

“Üyelik programları, haber bültenleri, yüksek kaliteli müşteri desteği ve tavsiye programları, başarılı bir işletmenin geleceğidir. Topluluğun katılımını sağlamak, kesinlikle şirketin popülaritesini ve müşterilerinin ağızdan ağıza pazarlamasını artıracaktır. “

4. AI, Akıllıdan Daha Fazlasıdır

Yapay zekayı uzun süredir zorluyoruz, ancak 2020’de dijitalleşmenin kapsamlı büyümesinin ardından işletmeler, yapay zekanın sunduğu potansiyele uyanmak zorunda. Leapvista’nın CEO’su Steve Tan’a göre, pazarlamacıların giderek değişken bir ortamda çevik ve rekabetçi kalabilmek için teknolojiye yatırım yapması gerekiyor.

“Artık pazarlamada yapay zeka (AI) kullanımında bir artış görüyoruz. Giderek daha fazla pazarlamacı, reklamlarını ve e-posta kampanyalarını optimize etmek için AI kullanıyor. Facebook ve Instagram’da satış yapanlar için, sohbet robotu kullanmak önemli çünkü bu, sohbetleri ilerletiyor ve potansiyel müşterileri satış hunisi boyunca ilerletiyor ”dedi.

Ayrıca Tan, Power Retail’e yapay zekanın alışveriş yapanlara fayda sağlayabileceğini ve çevrimiçi olarak olağanüstü bir alışveriş deneyimi oluşturabileceğini söyledi. “Alışveriş yapanlar için harika bir deneyim yaratmak için, dijital perakendeciler müşterilerinizin ürünlerinizi üzerinde bulundukları uygulamadan çıkmadan satın almalarına izin vererek sorunsuz bir müşteri deneyimi sağlamalıdır” diye açıkladı.

“Takipçilerinizi sadık müşterilere dönüştürebilmek için markanızın Facebook Mağazalarından ve Instagram’da Shoppable gönderilerinden nasıl yararlanabileceğini keşfedin.”

5. Çevrimiçinden Korkmayın

Hiç kimseye haber vermeden, çevrimiçi perakendenin popülaritesi çarpıcı bir şekilde arttı ve nedenini görmek kolay. Bununla birlikte, pandeminin ardından dünya ‘Yeni Normal’e yerleşmiş olsa bile, özellikle e-ticaret söz konusu olduğunda kayıtsız olmanın zamanı değil.

MY POS’ta bir SEO Uzmanı olan Preslav Atanasov, “E-ticaret istatistikleri birçok şekilde gelir, ancak her orijinal kaynaktan gelen bir eğilim, dünyanın rekor düzeyde yüksek çevrimiçi e-ticaret tüketimi görmesidir” dedi.

“Bu değişiklikler büyük ölçüde, küresel olarak devam eden kilitlenmeler gören koronavirüs salgınının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Giderek artan sayıda tüketici evlerinin rahatlığından alışveriş yapmanın güvenliğini aradığından, Çin, ABD ve İngiltere bu alanda baskın hale geliyor. “