Dijital Medya Pazarlama Nedir?

Dijital Medya Pazarlama Nedir?

Günümüzde oldukça yaygın olan dijital medya pazarlama nedir? Nasıl yapılmaktadır?

Dijital Medya Pazarlama Nedir?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte dijital medya pazarlamada oldukça ilerlemektedir. Ürettiğiniz veya önceden satışını yaptığınız ürün veya sunduğunuz hizmeti dijital ortamda satışa sunmak anlamına gelmektedir. Ayrıca bu işin danışmanları da bulunmaktadır. Dijital pazarlama danışmanları genelde dijital pazarlamayı nasıl yapacağınızı nelere dikkat edeceğinizi size anlatmaktadır. Dijital pazarlama günümüzde en gelişmiş satış yöntemi olarak bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin neredeyse %50’lik kısmı bu yöntemi kullanarak dükkanını büyümektedir, ayrıca dijital pazarlamadan çok büyük kazançlar elde etmektedirler. Dijital pazarlama geleneksel yöntemlere göre daha yeni ve şimdiki dünyaya ayak uydurmaktadır. Genelde internet siteleri ve sosyal medya ağlarında kullanılan bir yöntem olarak bilinen dijital pazarlamanın birçok farklı satış noktası bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır.

  1. Blog postlarında
  2. İnfografiklerde
  3. Online katalog ve online broşürlerde
  4. Logo, font veya renk gibi marka değerlerinde
  5. Etkileşim araçları gibi birçok farklı yerde satış yapılabilmektedir. Dijital medya pazarlamasında içerik paylaşımı yaparken markanızı övmeniz çok önemlidir. Doğrudan mesajı vererek ve içeriklerinizin arasında fazla ara bırakmadan daha fazla verim alabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılmaktadır?

Eğer firmanız ile birlikte dijital medya pazarlama işlemine başlamaya karar verdiyseniz. Bir dijital pazarlama danışmanından yardım alabilirsiniz. Dijital pazarlama da dikkat edilmesi gereken konular şu şekildedir.

  1. Sosyal medya araçları: Markanızı paylaşırken size en fazla yardımcı olacak faktör milyonlarca kişinin kullandığı sosyal medya araçlarıdır. Sosyal medya hedef kitlenin ulaşmak için size en iyi pazarlama aracı olacaktır.
  2. Mobil Araçlar: Size dijital pazarlamada oldukça yardımcı olacak Mobil araçları nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Akıllı telefon ve tablet gibi günümüz teknoloji araçlarını genel olarak kullanımı zordur ve bilmeden kullanılmamalıdır. Bu cihazları nasıl kullanacağınızı öğrenerek dijital pazarlamayı daha güzel şekilde kullanabilirsiniz.
  3. Sitenizi kurduktan sonra kampanya ve promosyon gibi küçük çaplı çalışmalar ile hedef kitlenize hızla ulaşabilirsiniz. Ayrıca öncelikle hedef kitlenizin kimler olduğunu iyi bilmelisiniz bu sayede oldukça hızlı şekilde amacınıza ulaşarak, dijital pazarlamadan kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.