Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Nedir?

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Nedir?

Dijital Medya ve Pazarlama bölümü iki yıllık bir üniversite bölümüdür. Önlisans eğitimi veren bu bölümden başarı ile mezun olan kişiler dijital pazarlama danışmanı olur. Bölüm içerisinde kişiler dijital medya, dijital pazarlama hakkında bilgi alırlar. Geleneksel pazarlama sisteminden ayrılan dijital pazarlama hedef kitlesine daha kolay bir şekilde yönelmeye yardımcı oluyor. Dijital pazarlama sayesinde daha hızlı, avantajlı bir şekilde markalar gelir elde edebiliyor. Geleneksel pazarlamaya göre daha hızlı satışlarını gerçekleştirebiliyor.

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Hakkında Bilgi

Dijital pazarlama danışmanlığı yapmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bu bölüm, günümüzde en çok tercih edilen, en avantajlı bölümler arasında yer almaktadır. Bu bölüm sayesinde kişiler dijital medyaya daha çok hakim olur ve bütün pazarlama teknikleri hakkında bilgi alırlar. Ayrıca bölüm içerisinde SEO, Google Adwords, İnternet ve Mobil Pazarlama gibi dersler verilmektedir. Kişiler Web Tasarımı ve Grafik Tasarım dersleri alarak yetkinliklerini arttırabilirler. Dijital Medya ve Pazarlama bölümü okumak isteyen kişiler TYT sınavına girerek tercih yapmaları gerekir. Bu bölüme girecek olan kişiler TYT sınavından başarılı bir şekilde geçmesi gerekir. Bölüm tamamen iki yıllıktır, kişiler staj yaparak okuldan mezun olabilirler.

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Görevleri Nelerdir?

Dijital Medya ve Pazarlama bölümü okuyan kişiler çeşitli işlerde görev alabilir. Ancak kişiler sıklıkla dijital pazarlama işine yönelerek sektörde ki açıkları kapatmaktadır. Dijital Medya ve Pazarlama okuyan kişilerin görevleri ise şu şekildedir;

  • Bir firmaya bağlı çalışarak analiz tespiti yapar, yapacağı çalışmaları rakiplerine göre belirler.
  • Google Adwords, kampanya ve reklam gelirlerinin düzenini sağlar.
  • Firmanın çıkaracağı veya yapacağı kampanyaları belirler.
  • Firmanın site analizini yapar, trafik yönetimini sağlar ve arama motorunda yükselmesine yardımcı olur.
  • Firmanın sitesini düzenler içerik veya ürünleri ayarlar.
  • E-ticaret sitelerinin blog, site ve sosyal medya alanları ile ilgilenir.

Dijital pazarlama birçok iş alanı bulunan bir bölümdür. Kişiler bu bölümlerden veya eğitimden mezun olduktan sonra kolaylıkla birçok sektörde iş bulabilirler. Günümüzde birçok şey dijitale taşındığı için artık dijital pazarlama daha önemli bir hale gelmiştir. Ancak bu işi yapacak olan kişi veya firmanın tamamen yenilikçi, eğitimli ve uzman olması gerekir.