DİJİTAL PAZARLAMA DANIŞMANI NE KADAR MAAŞ ALIR?

DİJİTAL PAZARLAMA DANIŞMANI NE KADAR MAAŞ ALIR?

Dijital pazarlama genel anlamıyla internet aracılığı ile bazı kanallar aracılığı ile üzerinden dijital teknolojilerin aracılığı ile de müşterilere ulaşarak ürün ve hizmetlerin internet sistemi üzerinden pazarlanmasıdır. Dijital pazarlama genel olarak elektronik cihaz ya da internet üzerinden kullanılmakta olan tüm pazarlama çabalarını kapsamaktadır. İşletmeler, şirketler veya markalar mevcut olan ve aynı zamanda da potansiyel müşterilere de ulaşmak amacıyla internet arama motorları yani SEO hizmetleri, sosyal medya platformları, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanmaktadır. Dijital pazarlama da uzmanlaşmış kişiler isterlerse bireysel olarak isterlerse de bir ajansın bünyesinde çalışabilmektedir. Bireysel olarak çalışanlar bir şirket veya firma bünyesinde çalışabilmektedir. En düşük miktardan 4 bin lira maaşlardan başlayabilmektedir. En yüksek maaş olarak da 7 bin lira almaktadır. Bireysel çalışanların birden fazla firmanın da işini ve dijital pazarlama işlemlerini de yerine getirdiğini de düşünecek olursak daha fazla miktarlar da kazanabilmektedirler.

Dijital Pazarlama Uzmanlarının Sahip Olması Gereken Beceriler Nelerdir?

En iyi dijital pazarlama uzmanları kendi sektöründe bulunan online müşteri davranışlarını yakından izleyen ve onların ihtiyaçlarının ne olduğunu anlayanlardır. Her ne kadar teknik beceriler değişmemekle birlikte de her sektör tarafından önemsenmekte olan temel bir beceri bulunmaktadır. Genel olarak dijital pazarlama sektörü, internet web sitesi, sosyal medya platformları, strateji ve tasarım konularında uzmanlık gerektirmesinin yanında yaratıcı özelliğe de sahip olmaları gerekmektedir. Fakat bir dijital pazarlama uzmanı geleneksel pazarlamada kullanılan sözlü ve içerik oluşturması açısından da yazılı iletişim becerilerine de sahip olmalıdır ayrıca içerik geliştirme açısından da görsel içerik oluşturma da yetenekli olmalıdırlar.

Elektronik ortamın kullanılması aynı zamanda çok fazla miktarda bilgi toplamayı mümkün kılmaktadır, ancak bununla birlikte eğer bu bilgiler uygun şekilde analiz edilmediğinde bu veriler bir işe yaramamaktadır. Bir dijital pazarlama danışmanlığını yapmakta olan biri bu analizleri kendi başına yapmasına gerek olmamakla birlikte, nasıl çalıştıklarını ve sonuçlarının da nasıl yorumlayacağını anlaması gerekmektedir. Bu bilgiler etkili kampanya oluşturulması açısından önemlidir.