Dijital Pazarlama Danışmanı Ne Yapar?

Dijital Pazarlama Danışmanlığı

Hedef pazarınıza ulaşmakta zorlanıyor musunuz, yoksa belirlediğiniz gelir hedeflerine ulaşamıyor musunuz?

Cevabınız “evet” ise, o zaman bir dijital pazarlama danışmanı tutmanın zamanı geldi.

Günümüzün rekabetçi, giderek karmaşıklaşan dijital ortamında, işletmeler hedef müşterilerini çekmek için mücadele ediyor. Bu nedenle  daha fazla potansiyel müşteri ve müşteri elde etmek için kendinizi etkili bir şekilde pazarlamanız gerekir .

Sizin gibi küçük işletme sahipleri için daha da zor çünkü işinizi büyütmek ve sürdürmek için zaten birkaç şapka takıyorsunuz.

Bu blog gönderisinde, bir dijital pazarlama danışmanının müşterilerinize daha iyi ulaşmanıza ve daha fazla satış yapmanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Ve tüm dijital pazarlama danışmanları eşit yaratılmadığı için, işe almadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenleri sizinle paylaşacağım.

Dijital pazarlama danışmanı nedir?

Bir dijital pazarlama danışmanı, potansiyel müşteriler oluşturmak ve satış dönüşümlerini artırmak için çevrimiçi pazarlama kanallarından yararlanma konusunda uzmanlaşmış harici bir danışmandır.

Dijital pazarlama danışmanlarının hizmetleri ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterir. Bazıları yalnızca belirli pazarlama kampanyalarını ele alır. Diğerleri, pazarlama stratejinizin tamamını başından sonuna kadar denetleyecektir.

Seçtiğiniz hizmetlerin kapsamı ne olursa olsun, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için doğru kampanyaların başlatılmasını sağlamaktan bir dijital pazarlama danışmanı sorumludur.

Dahası, bir dijital pazarlama danışmanı, ürününüze ve hedef kitlenize göre kullanılacak doğru pazarlama kanallarını yeterince seçebilir. Bu şekilde, markanızın ve ürünlerinizin genel farkındalığını artırabilir, nitelikli olası satışlar oluşturabilir, daha fazla satışa dönüştürebilirsiniz.

En iyi dijital pazarlama danışmanlarının çoğu, pazarlama ve reklamcılık konusunda geçmişe sahiptir .

Ayrıca metin yazarlığı, görsel iletişim ve halkla ilişkiler konusunda da uzmandırlar. Ayrıca çevrimiçi pazarlama eğilimleri, araçları ve en iyi uygulamalar konusunda güncel kalırlar.

Daha da önemlisi, tüketici davranış psikolojisine aşinadırlar . Bu, işletmenizin hedef kitlenizi saldırgan görünmeden harekete geçmeye zorlayacak pazarlama kampanyaları başlatabilmesi için çok önemlidir.

Dijital Pazarlama Danışmanı ve Küçük İşletme Pazarlama Danışmanı

Bir dijital pazarlama danışmanı, bir işletmenin ücretli ve organik çevrimiçi pazarlama stratejilerini geliştirme, uygulama ve izleme konusunda uzmanlaşmıştır.

Bir dijital pazarlama danışmanı işe almak, aşağıdakilerin eksik olduğu durumlarda kullanışlıdır:

 • İşletmenizi güçlendirmek için pazarlamanın temelleri hakkında bilgi.
 • Hedef müşterilerinizi anlamak.
 • Pazarlama girişimlerine odaklanmak için kaynaklar.
 • Kendinizi rakiplerinizden farklı kılmak için tüketici davranışını ve sektörünüzü anlama becerileri.

Öte yandan, küçük işletme pazarlama danışmanı, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için pazarlama stratejileri oluşturmaya ve yürütmeye odaklanır.

Küçük işletme pazarlama danışmanları , içerik pazarlaması , sosyal medya pazarlaması , e-posta pazarlaması ve PPC reklamcılığı gibi çeşitli çevrimiçi pazarlama stratejilerini kullanmanın yanı sıra , topluluğunuzda daha fazla müşteri kazanmak için çevrimdışı pazarlama kampanyaları da uygular.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne Yapar?

1. Pazarlama Stratejisi

Bir pazarlama stratejisi , başlatacağınız tüm kampanyalar için bir yol haritası görevi görür ve şirketinizin çevrimiçi ortamda başarılı olmasını sağlar.

Ulaşmak istediğiniz belirli iş hedeflerini, mevcut kaynaklarınızı, analiz ve sonuçlar için zaman çizelgesini, pazarlama kanallarını ve KPI’ları içerir.

Strateji aynı zamanda kullanılacak temel mesajları, hedeflenecek kitle segmentlerini ve bunlara ulaşmak için kanalların ve taktiklerin karışımını da detaylandırır.

Düzenlemenize bağlı olarak, dijital pazarlama danışmanınız şunlardan sorumlu olacaktır:

 • Sektörünüze, hedef kitlenize ve mevcut dijital pazarlama etkinliğine ve faaliyetlerine dayalı olarak şirketiniz için uygun bir yaklaşım planlama.
 • Şirketiniz için öncelikli hedefleri belirlemek (örneğin, daha fazla trafik elde etmek, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak ve dönüşümleri artırmak).
 • Başlamak için belirli çevrimiçi pazarlama kanallarını ve platformlarını keşfetmek (ör. Google Adwords, Facebook reklamları ve SEO).
 • Şirketinizin öncelikli hedefleriyle ilgili sonuçlar elde etmek ve sonraki adımları önermek için veri analitiğini düzenli olarak kontrol edin.
 • Yeniden hedefleme için çevrimiçi kampanyaları güncelleme ve dönüşümleri artırmak için potansiyel müşterileri optimize etme.

2. Marka Bilinci Oluşturma

Markalama logonuzun, sloganınızın veya sloganınızın, renk şemalarınızın ve yazı tiplerinin ötesine geçer.

Bu, benzersiz satış teklifinizi, kişiliğinizi ve hedef müşterilerinizin siz ve ürünleriniz hakkında hissetmesini istediğiniz duyguları içerir.

Dijital pazarlama danışmanı, yaratıcı çevrimiçi pazarlama kampanyalarıyla genel marka imajını iyileştirmeyi hedefler, umarız ki bu da etkili bir şekilde dönüşüm ve potansiyel satışlarla sonuçlanır.

Bunu başarmak için, siz ve dijital pazarlama danışmanınız aşağıdaki noktaları takip etmeli ve bunlara uymalısınız:

 • Marka amacı: Avucunuzun içi ve arkasındaki ‘neden’ gibi ürünlerinizi ve hizmetlerinizi bilin.
 • Hedef kitle: Müşterinizi tanımlayın ve onları dijital ayak izleri ve davranışlarıyla anlayın.
 • Rakip ve pazar ortamı: Sektörünüzdeki kritik oyuncuların kapsamını belirleyin, neyi farklı yaptıklarını ve yaklaşımınızı nasıl yönlendireceğinizi belirleyin.
 • Benzersiz satış noktaları: Markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu anlayın.
 • Marka sesi: Tutarlı ve uyumlu bir ses kullanarak hedef kitlenizle en iyi nasıl iletişim kuracağınızı öğrenin, böylece markanız farklı platformlarda aynı şekilde ‘görünecektir’.
 • Marka tanınırlığı: Müşterilerinizle birçok şekilde dijital olarak etkileşim kurun ve onlarla nasıl konuştuğunuz konusunda tutarlı olun.

Yukarıdaki noktalarla ilgi çekici bir dijital marka stratejisinin ardından, şirketiniz marka bilinirliği, sadakat ve savunuculukta genel bir artışın tadını çıkarabilmelidir.

3. İçerik Planlama

Başlangıç ​​olarak, dijital pazarlama danışmanı, şirketin genel içerik pazarlama stratejisine dayalı olarak çabaları belgelemek ve yönlendirmek için bir içerik takvimi oluşturur.

Bu takvim, daha sonra siz büyüdükçe değerli ve alakalı olacak şirketinizin içerik yaratımı için odak ve yön sağlar.

Bu belge, üretilecek doğru içerik türünü, ele alınacak konuları ve alt konuları, yayınlama sıklığını ve zaman çizelgesini, içeriği öne çıkarmak için kanalları seçme, belirli içerik için ekip üyesi tahsisi, ilerleme güncellemeleri ve benzerlerini tanımlama için daha sorunsuz bir süreç sağlar.

Dijital pazarlama danışmanı, iş akışı sürecinizi yönetmeli ve içerik stratejisiyle ilgili aşağıdaki soruları yanıtlamalıdır :

 • İçeriğinizin hedef kitlesi kim?
 • İçeriğiniz, hedef kitlenizin belirli sorunlarına nasıl cevap veriyor?
 • Ürün ve hizmetlerinizi rakiplerinizden ayırmak için neyi vurgulamalısınız?
 • Dijital pazarlama önceliklerinize ulaşmak için en çok hangi içerik türleri işe yarar?
 • İçeriğiniz için en çok hangi pazarlama kanalları işe yarar?
 • Tüm içerik planlama ihtiyaçlarını karşılamak için insan kaynakları nasıl daha iyi tahsis edilir ve yönetilir?

4. Proje Yönetimi

Proje yönetimi , belirli görevleri ve proje gereksinimlerini tamamlamak için çeşitli beceri, teknik ve bilgileri birleştirmeyi içerir.

İşe alacağınız dijital pazarlama danışmanı ekibinizle birlikte çalışsın ya da çalışmasın, pazarlama kampanyalarınızın zamanında başlatılmasını sağlamak için bu beceriyle donatılmış olmalıdır .

5. Hikaye anlatımı

Tüketicinizle duygusal bir bağ kurmak, onlarla kişisel düzeyde bağlantı kurarak siz ve müşterileriniz arasındaki güveni artırır.

Markalar bir hikaye anlattığında tüketiciler dinler.

Kendine sor:

Bir tüketicinin bir üründen nasıl faydalandığına dair bir hikaye veya faydalarının bir listesini okur musunuz?

Hikaye anlatımı farklı tür ve formatlarda gösterilebilir. Ama bundan önce, t o zorlayıcı marka hikaye yazmak, dijital pazarlama danışmanı bu yönlerine odaklanır:

 • Temel marka kimliğini öğrenin ve bir marka anlatısı veya imza hikayesi oluşturun.
 • Şirketinizin ‘nedenine’ açıklık sağlayın.
 • Hedef kitlenizi neyin harekete geçirdiğini bulun ve anlayın.
 • Farklı içerik formatlarının, türlerinin ve stillerinin etkisini optimize edin.
 • Belirli içerik formatları veya türleri için farklı çevrimiçi platformların güçlü yönlerinden yararlanın.
 • İçeriğinizin görünümünde ve verdiği izlenimde tutarlılık yaratın.

6. SEO

Dijital pazarlama danışmanları, en son SEO en iyi uygulamaları ve trendleri konusunda güncel kalır.

Etrafında ile 3,5 milyar aramalar dünya çapında Google’da her gün yapılan optimize arama motorları için içerik daha kritik olmamıştı.

SEO veya arama motoru optimizasyonu, organik arama sonuçları aracılığıyla web sitenize kaliteli trafiği artırmayı amaçlayan birincil bir çevrimiçi pazarlama yöntemidir.

İçeriğiniz optimize edildiğinde, arama motoru sonuçlarındaki sıralamanız daha yüksek ve hedef kitleniz tarafından daha görünür olacaktır.

SEO, sonuçları görmek için biraz sabır gerektirir ve dijital pazarlama danışmanınız, elde etmek istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı sağlamalıdır.

Dijital pazarlama danışmanınızın yapabileceği yollardan bazıları şunlardır:

 • Hedef kitlenize bir güncelleme sağlamak için sektörle ilgili haberler sunarken marka hikayenize sadık kalan alakalı içerik yayınlamak.
 • Sektörünüz ve şirketinizle ilgili konular etrafında bir SEO stratejisi oluşturmak ve içeriği düzenli olarak güncellediğinizden emin olun.
 • İçeriğinizde yüksek trafik potansiyeline sahip alakalı SEO anahtar kelimelerini optimize etmek için anahtar kelime araştırması yapmak.
 • İçeriğinizi paylaşmaya değer kılmak için bağlantılar oluşturmak.
 • Sıralama algoritmasının nasıl gittiğini ve tıklama oranını (TO) en üst düzeye çıkardığını başlıklarınız, URL’leriniz ve açıklamalarınızla tanıştırmak.

7. Tıklama başına ödeme (TBÖ) reklamcılığı

Dijital pazarlama danışmanları, Google’da ve sosyal medya kanallarında sunulan farklı PPC reklam programları hakkında bilgili olmalıdır. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi hedef müşterilerinize tanıtmak için reklam harcamanızı nasıl en üst düzeye çıkaracaklarını da bilmeleri gerekir.

PPC reklamcılığı , çeşitli endüstriler için yapılır ve. Ayrıca, Google AdWords veya Facebook gibi web sitenize daha hızlı trafik oluşturmak istiyorsanız da kullanılır.

8. Analiz ve Değerlendirme

Gözden geçirilmesi ve veri analitiği analiz , dijital pazarlama danışmanı kantitatif siteniz, sosyal medya hesapları ve diğer dijital kanallara daha fazla trafik getirmek içerik türlerini ve spesifik konularını belirleyebilir.

Bir dijital pazarlama danışmanı, hedef kitlenizin davranışını ve tercihlerini anlamak için veri analitiğini de kullanabilir.

Daha sonra, müşterilerinizle daha güvenilir ilişkiler kurmanıza, daha fazla potansiyel müşteri elde etmenize ve satış oluşturmanıza yardımcı olacak kampanyalar oluşturmak için bu içgörülerden yararlanabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne Zaman İşe Alınır?

Tüm işletmeler, bir dijital pazarlama danışmanının size yardımcı olabileceğine inandığınız bir durumla karşılaşır, ardından devam edin ve birini işe alın.

Açıkça tanımlanmış iş hedefleri ve marka amacı, bir dijital pazarlama danışmanına yatırım yapmaya ve işinizi daha da büyütmeye hazır olup olmadığınızı değerlendirmede iyi bir başlangıç ​​noktası görevi görür.

Ancak, belirli faktörler, bir dijital pazarlama danışmanı işe alma zamanının geldiğinin sinyalleri olarak hizmet edebilir. Bunlar şunları içerir:

 • Farklı pazarlama stratejileri uygulamayı denemiş olsanız bile, potansiyel müşterilerinizde ve satışlarınızda olumlu bir değişiklik yaşamıyorsunuz.
 • Zaten sınırlarını zorlamış küçük bir ekiple çalışıyorsunuz.
 • Ekibiniz, çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama kampanyaları geliştirme uzmanlığına ve bilgisine sahip değil.

Dijital Pazarlama Danışmanı İşe Alırken Neler Beklenmeli

Artık bir dijital pazarlama danışmanının ne yaptığını ve neden birini işe almayı düşünmeniz gerektiğini biliyorsunuz, muhtemelen biriyle çalışmanın nasıl bir şey olacağını merak ediyorsunuz.

Bu noktalar aracılığıyla, işletme-sahibi-dijital-pazarlama-danışman çalışma ilişkisine bir göz atacaksınız:

Hesaplanan tahminleri ve tahminleri alın

Dijital pazarlama ile birçok bilinmeyen alanla ve sürekli değişen paradigmalarla uğraşıyorsunuz.

Dijital pazarlama danışmanları, son zamanlarda işe yarayan en iyi uygulamalara ve denenmiş tekniklere dayanan oldukça iyi hesaplanmış tahminler ve tahminler verecektir.

Aşırı tahmininin azaltılmasına yardımcı olmanın bir yolu, danışmanınıza spekülasyonu gerçek rakamlardan ayırmasını ve ihtiyatlı davranmasını söylemektir.

Siz ve danışman arasında bir ortaklık

Başlangıçta, dijital pazarlama danışmanının rolü ile ilgili beklentilerinizi iş hedeflerinize ve hedeflerinize göre belirlemelisiniz. Net bir yön verin.

Ayrıca, onlara geri bildirim vermeye hazır olmalısınız. Geri bildirim her zaman memnuniyetle karşılanır çünkü bu onların zorlu alanları ve bunlarla nasıl başa çıkılacağına dair yaklaşımınızı daha iyi ölçmelerine olanak tanır.

Ayrıca, başarılar ve engellerle ilgili sürekli iletişim ve düzenli güncellemeler, işe yaramayanlara karşı işleyen taktiklerin belirlenmesine yardımcı olur. Ortaklığın şüphelerden ve tahminlerden uzak olması için şeffaflık olmalıdır.

Bunlar, her iki tarafın da sorunları ele alma konusunda ilerlemesine yardımcı olacak ve danışmanın profesyonelliğini ve özel ihtiyaçlarınıza uyarlanabilirliğini yansıtacaktır.