DİJİTAL PAZARLAMA HANGİ BÖLÜM

DİJİTAL PAZARLAMA HANGİ BÖLÜM

Dijital pazarlama günümüzde oldukça yeni bir meslektir. Dijital pazarlama okuduktan sonra dijital pazarlama danışmanlığı yapabiliyorsunuz. Dijital pazarlama analitik verileri içerdiğinden dolayı mühendislik okumakta olan kişiler bu bölümde oldukça rahat edeceklerdir. Ayrıca bu bölümü okumak isteyen kişiler yaratıcı olmaları gereklidir. Çünkü sürekli olarak bir içerik üretme telaşı ve uzun vadeli planlar oluşturmaları gerekmektedir. Ayrıca bu bölüm, dijital pazarlama ve medyaya hâkim olan e-ticaret, sosyal medya ve diğer alanlarda da uzman bireyler yetiştirmek amacıyla açılmış bir bölümdür. Sınırlı sayıda üniversitelerde bu bölüm bulunmaktadır. Bu bölüm 2 senelik bir önlisans programından oluşmakta ve ayrıca da TYT puan türüyle öğrenci alımını gerçekleştirmektedir. Bu bölümde öğrenciler kendilerini geliştirmek amaçlı yine staj yapmaları gereklidir. Bu bölüm genellikle özel olan üniversitelerde açılmaktadır. Bundan dolayı bu bölümde tam burslu, yarı burslu ya da ücretli olarak öğrenim görebilirsiniz.

Dijital Medya ve Pazarlama İş İmkânları Nelerdir?

Dijital medya ve pazarlama bölümlerinden mezun olanlar kamu kurum ve kuruluşlarında şu an bir iş imkanı bulunmadığından bu yerlere yerleşememektedirler. Ancak özel sektörde iş bulma imkanları fazlaca bulunmaktadır. Günümüzde internet kullanımında yaygınlaşasıyla bir çok firma ve şirketler dijital ortamlarda da satışlarını gerçekleştirmek amacıyla bir uzmana ihtiyaçları bulunmaktadır. Dijital medya ve pazarlama alanından mezunlar için çalışma alanları;

 1. Şirketlerin web site tasarımlarını yapmak
 2. Sosyal Medya yöneticiliği alanında çalışmalar göstermek
 3. Sosyal medya uzmanı olmak
 4. Kendi reklam ajansları ya da SEO hizmetleri vermekte olan ajanslarda da çalışabilmektedir.
 5. Büyük web sitelerinin metin yazarlığı ya da içerik üreticisi olabilmektedir.
 6. Şirket ve firmaların internet üzerinden veya mobil pazarlama yöneticiliğini üstlenmek
 7. Dijital medya veya grafik tasarımlarını gerçekleştirmek
 8. E-ticaret sitelerinde satışları gerçekleştirebilir ya da kendisine bir e-ticaret sitesi oluşturabilir.
 9. Sanal olarak haber merkezlerinde haber yazmak amacıyla çalışabilmektedir.
 10. Basın ve medyanın dijital pazarlama danışmanlık yapmaktadır.
 11. İnternet web sitelerinin ya da e-ticaret amaçlı oluşturulan sitelerinin arama motorlarında üst sıralarına taşınması ve yahut konumunu koruması açısından da SEO hizmetlerini gerçekleştirmesi.