Dijital Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar?

Son zamanların gözdesi dijital pazarlama müdürü nasıl olunur? Ne iş yapar?

Dijital Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama müdürü dijital pazarlamanın başında olan genelde sosyal medya yönetimi yada içerik pazarlaması gibi işleri yapmakla sorumludur. Dijital pazarlama müdürü olmak isteyen kişilerin öncelikle yapması gereken üniversitelerin 4 yıllık eğitim sürecini bitirmeleri gerekmektedir. Pazarlama, işletme, halkla ilişkiler ve tanıtım ve reklamcılık bölümlerinin eğitimlerinin alınması gerekmektedir. İlgili bölümlerden mezun olan kişi başlangıç olarak şirketlerin dijital pazarlama bölümlerinde çalışamaya başlarlar. Bunun dışında ajanslarda dijital pazarlama bölümünde çalışarak gerekli tecrübeyi edinerek ardından şirketlerde dijital pazarlama müdürü olarak başlayabilirler. Genelde şirket sahipleri yaklaşık 2 veya 3 yıllık ajans deneyimi istemektedir. Dijital pazarlama sürekli değişen ve yeniliklerin hiç durmadığı bir departmandır. Bu nedenle dijital pazarlama müdürünün sürekli olarak kendini yenilemesi ve yeniliklere açık biri olması çok önemlidir. Dijital pazarlama müdüründen aranan diğer nitelikler şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. İleri düzeyde yabancı dil bilgisi
 2. Pazarlama ile ilgili ulusal ve uluslararası yayınların takibi
 3. Takım çalışmasına uyum sağlayabilen kişiler dijital pazarlama müdürü olabilir. Genelde şirket veya firmanın baktığı nitelikler bu şekilde sıralanmaktadır.

Dijital Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama müdürü, dijital pazarlama uzmanının bir üstündeki kişidir. Tabi ki sadece görevleri bu değil daha birçok farklı görevleri bulunmaktadır. Dijital pazarlama müdürü şu işlerle ilgilenir.

 1. Dijital kanalları yönetmek ve farklı pazarlama yöntemlerini birlikte yönetilmesini sağlamak
 2. Arama motoru pazarlaması, içerik pazarlaması, dijital hedefleme ve dijital satış gibi noktaları kontrol ederek, gerektiğinde rapor vermek
 3. Müşteriye uygun içerik hazırlamak ve anketler yaparak müşteriye göre hareket etmek
 4. Üretilen reklamları yönetmek
 5. Dijital kanalardan gelen sonuçları analiz etmek ve çalıştığı firma yada şirkete rapor vermek
 6. Müşteri ile ilgilenip onlara yönelik çalışmalar yapar
 7. Pazarlama stratejisi ve planı kurarak bu plana göre hareket eder ve ettirir
 8. Kurduğu strateji de eğer herhangi bir olumsuz durum olursa anında durumu değiştirme gibi sorumluluklara sahiptir.