DİJİTAL PAZARLAMA NASIL ÖĞRENİLİR?

DİJİTAL PAZARLAMA NASIL ÖĞRENİLİR?

Dijital pazarlama gerek üniversiteye giderek gerekse de bu konuda kurslar yardımıyla kendinizi geliştirerek öğrenilir. Dijital pazarlama yeni nesil bir pazarlama türüdür. Eskiden çok az şirket ve firma internet üzerinden satış gerçekleştiriyordu ancak şimdi bu pandemi sayesinde de bu durum değişti. Herkes satış yapmak için internete başvurmaktadır. Kimi zaman bir sosyal medya hesabı üzerinden kimi zaman web site kurarak kimi zaman da mobil uygulamalar üzerinden satışlarını yapmaktadırlar. Üniversitelerde çok yeni ve geliştirilmekte olan bir bölümdür. Bu bölüm 2 yıllık bir ön lisans eğitimden oluşmaktadır. Üniversite sınavında ise TYT ile öğrenci alan bir bölümdür. Bu bölüm genellikle özel üniversitelerde açılmıştır. Yeni gelişmekte olan bir bölüm olduğundan dolayı da henüz kamu kurum ve kuruluşlarda iş imkanı bulunmamaktadır. İş olanakları olarak hem bireysel çalışabilirsiniz hem de özel bir şirkete veya ajans bünyesinde de çalışabilirsiniz. İş yerinin verilerini, satış planlarını ayrıca satış verimliliğini arttırmak amacıyla da girişimlerde bulunabilirsiniz. Ürettiğiniz içerik ve kampanyaları dijital pazarlama yollarını kullanarak müşteri ve hedef kitleyle buluşturabilirsiniz. Şirket satış planlarını ve dijital satış stratejilerini belirlemelisiniz. Haftalık ya da aylık olarak hem strateji planını hem de içeriklerde nelere yer vereceğinize karar verebilirsiniz. Ayrıca bu işte çalışanlar dijital pazarlama danışmanlık ya da dijital pazarlama uzmanı olarak anılmaktadır.

Dijital Pazarlama Danışmanı Görevleri Nelerdir?

Dijital pazarlama danışmanlık işi ile uğraşanlar, şirket veya firmanın imajını güçlendirerek ve satış verimliliğini de artırarak markaların büyümesini ve gelişmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Dijital pazarlama danışmanlığı yapanların görevlerinden bazıları bunlardır;

  • Dijital dünyadaki yani dijital pazarlamadaki trendleri ve yenilikleri takip ederek buna ayak uydurmalı,
  • Dinamik ve kendini geliştirici ve özgün etkinliklere katılmak ve bu etkinlikleri düzenlemeli,
  • Sosyal medya platformlarını ve mobil uygulamalarını reklam açısından iyi değerlendirmeli,
  • SEO hizmetleri, e-mail pazarlama, Google Analytics, mobil pazarlama, Google Adwords konusunda bilgili olmalı,
  • Şirket satış verimliliğini arttırmak amaçlı stratejiler geliştirmeli ve markanın daha fazla kitleye ulaşması amacıyla kanallarının tercih edilebilirliğini artırmalıdır.