Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama sanal ve elektronik ortamda ürünlerinizi veya verdiğiniz hizmetleri en net şekilde tanıtabileceğiniz, kolay bir şekilde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Geleneksel medya pazarlamalarına göre, günümüzde dijital pazarlama daha çok tercih edilmektedir. Dijital pazarlama sayesinde, hızlı bir şekilde avantaja geçebilir kurumunuzu daha resmi bir hale getirebilirsiniz. Dijital pazarlama kısaca bir kurumun, dijital bir ortamda pazarlamasının yapılmasının adıdır. Günümüzde en sık tercih edilen pazarlama yöntemleri arasındadır. En gelişmiş ve bilinen bir pazarlama yöntemidir. Dijital kanallar sayesinde sizde markanızı daha iyi tanıtabilir, pazarlama işlemlerinizi kolayca yapılabilir ve bu sayede firmanıza daha çok katkı sağlayabilirsiniz. Sıklıkla pazarlama için internet, sosyal medya ve mobil uygulamalar tercih edilir.

Dijital Pazarlama Faydaları Nelerdir?

Günümüzde sadece Türkiye’deki nüfusun yüzde ellisi aktif internet kullanımı sağlamakta. %50’lilik bu dilimin sürekli olarak internet üzerinden alışveriş ve hizmet aldığı pazarlama rakamlarına göre belli olmuştur. E-ticaret sistemi sayesinde, kişiler genel olarak internet üzerinden hizmet almaya başladı. Bu sayede dijital pazarlama daha büyük bir rol oynayarak, geleneksel pazarlamaya göre daha çok tercih edilen bir alan haline geldi. Dijital pazarlama danışmanlığı sayesinde sizde pazardaki yerinizi alabilir, firmanızı yükselterek sizde yeni pazarlama sürecinde rakiplerinizle yarışabilirsiniz. Dijital pazarlama sayesinde, markanızı dijital ortamlarda daha görünür bir hale getirebilirsiniz. Markanızın tanıtımını kolayca yapabilir ve müşterilerinize daha yalın bir şekilde hitap edebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Hangi Ortamlarda Kullanılır?

Dünyada son 16 yılda dijital pazarlama daha büyük bir rol oynamaya başladı. İnternetin gelişmesi, teknolojinin artması ve insanların internet üzerinden işlerini halletmesi ile beraber dijital pazarlama büyük bir önem kazandı. Tüketicinin internetin gelişmesi ile beraber alışveriş alışkanlığında değişiklik gösterdi. Dijital pazarlama danışmanı ve danışmanlığı sayesinde günümüzde en aktif pazarlama yöntemleri açığa çıktı. Dijital ortamda yapılan pazarlama süreçleri sayesinde, kişiler firmalarını daha tanınır ve alışveriş yapılabilecek bir hale getiriyor. Geleneksel medyanın arka planda kalması ve dijital platformların daha çok kullanılması ile beraber dijital pazarlamada da büyük bir artış yaşanıyor. Dijital pazarlama geleneksel pazarlama dışında sadece internet üzerinden çalışarak, tanıtım sağlıyor. Dijital pazarlamanın kullanılabileceği alanlar ise şu şekildedir;

  • İnternet Siteleri
  • Blog
  • E-Kitaplar
  • Facebook
  • Twitter
  • İnstagram