DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?

DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?

Dijital pazarlama şirket amaçlarına ulaşmak amacıyla; dijital kanallar üzerinden planlama, uygulama, tutunmasını sağlama ve tanıtım faaliyetlerinde bulunma ve bunların yanında da strateji oluşturup yeni fikirler üretme gibi birçok işlevi bulunmaktadır. Dijital pazarlama yapan uzmanlar şirket ve firmaların strateji ve iletişim planlarının oluşturulması, tanımlanması ve uygulanması amacıyla da internet, sosyal medya, mobil, e-ticaret gibi platformlar aracılığı ile yapılmakta olan iletişim ve satış süreçlerini içermektedir.

Dijital Pazarlama Diğer İsimleri Nelerdir?

Dijital pazarlama birçok isimle de anılmaktadır. Bunlar;

 1. İnteraktif pazarlama olarak
 2. Çevrimiçi pazarlama olarak
 3. İnternet pazarlama olarak
 4. E-pazarlama olarak
 5. Web pazarlama olarak
 6. Online iş geliştirme olarak da geçmetedir.

En Çok Kullanılmakta Olan Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Bir çok dijital pazarlama kanalı bulunmaktadır. Bunlar;

 1. İnternet web siteleri ve mobil uygulamaları
 2. İçerik pazarlama kanalı
 3. Arama motoru optimizasyonları yani SEO hizmetleri
 4. Arama motoru pazarlama kanalları
 5. Görüntülü reklamlar yani video reklamları
 6. Video reklam kanalları
 7. Sosyal medya reklam pazarlama
 8. Büyüme pazarlama amacıyla kanallar
 9. E-posta pazarlama kanalları
 10. Bildirim ve pazarlama kanallarıdır.

Dijital Pazarlama Adımları Nelerdir?

 1. Elde etme adımı; ürün ve yapılan hizmetleri tanıtmak amacıyla, ilgili kanala örneğin web siteleri, sosyal medyalar vb çekilmei ve oluşturulması gereken trafiğin oluşturulması ile yapılan süreçlerin tümüne denmektedir. Örneğin web site ziyaretlerini artırmak amacıyla faaliyetler, web site içeriklerini oluşturma, sosyal medya içeriklerinin okunması veya reklam tıklanmaların durumlarını incelemektedir.
 2. Kazan aşaması; elde edilen bu trafiğin bir sonuca ulaşması sürecini oluşturmaktadır. Satışlar, formlar, zaman, okuma durumu, izleme, paylaşma ve etkileşime girme süreçlerini kapsamaktadır.
 3. Optimize etme aşaması; dijital pazarlama diğer pazarlamalardan ayıran en iyi özelliği ölçülebilir olmasıdır. Edinmiş olan veriler matematiksel olarak optimize edilmektedir. Bu verilerle de daha verimli hale getirilebilmektedir.
 4. Sahip çık ve büyüt adımı; kazanılmış veya etkileşime girmiş olan müşterileri sadık müşteri ve okuyucu haline getirmek veya sadık olanlar için de yeni ilgi çekecek ürün ve içerik oluşturmak.