Dijital Pazarlama Planı Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlama Planı Nasıl Yapılır?

İnternet sektörünün hızla büyümesi ile birlikte dijital pazarlamada arttı. Peki dijital pazarlama planı nedir? Nasıl yapılır?

Dijital Pazarlama Planı Nedir?

Dijital pazarlama planı bir firmanın pazarlama yaparken kullandığı stratejidir. Bu plan ile birlikte hedeflerinize ulaşmanız daha kolay olacaktır. Hedef kitlenize uygun planlar ve çalışmalar yapmanız sizin kısa zamanda hedefinize başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu planı hazırlarken müşterinizin potansiyelini bilmeniz çok önemlidir. Bu planı hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekildedir.

 1. Markanızın hedef kitlesini kimler oluşturmaktadır.
 2. Mevcut kitlenizi hem kaybetmeyin hem de yeni kitlelere nasıl ulaşılır
 3. Hangi reklam ve pazarlama stratejilerini uygulamak daha fazla faydalıdır
 4. Bütçeniz ve ekibiniz bu plana ne kadar uygundur gibi sorular ile hatırlayacağınız bir plan sizi daima ileriye götürecektir. Ardından dijital pazarlama planınızı iyice gözden geçirerek uygulamaya geçebilirsiniz. Dijital pazarlama planı aslında şu yüzden yapılmaktadır.
  1. Kısa ve uzun fark etmez iş hedeflerine ulaşmak
  2. Dijital düzeyde hedeflere ulaşmak ve strateji üretmek
  3. Kullanılacak kanalları kontrol etmek
  4. Yatırım ve bütçeyi belirlemek
  5. Zamanlama ve yol haritasını iyi bilmek gibi hedeflere ulaşmak amacıyla yapılmaktadır.

Dijital Pazarlama Planı Nasıl Yapılır?

Bu planı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bu konular oldukça dikkat edilerek dijital pazarlama planı yapılarak doğru şekilde strateji düzenleyerek satışlarınızı ikiye katlamak mümkündür. Dijital pazarlama planı şu şekilde yapılmaktadır.

 1. Durum analizi yapmak. Bu durumda oldukça önemlidir ekibinizin durumu ve bütçeniz ile birlikte bir plan hazırlamanız sizin için çok iyi olacaktır. Bu sayede planı yaptıktan sonra sorunlar oluşmasını engellemiş olursunuz.
 2. Bir sonraki aşama ise hedeflerinizi belirlemek olmalıdır. Bu konuda öncelikle dikkatli olmalısınız hedef kitleniz, müşteri sayınızı, sitenize ziyaret gibi hedefleri belirlemek size kazanç sağlayacaktır.
 3. Pazarlama stratejinizi belirleyin. Satış yapacağınız ve hizmet vereceğiniz nokta ile ilgili stratejiyi belirleyerek hızlı şekilde geri dönüşler alabilirsiniz.
 4. Sonuçları bilip analiz etmek. Planınızı bildikten sonra planınızı bir deneme sürecine sokun ve bu deneme sürecindeki sonuçlara bağlı olarak planınıza yön verin. Bunun gibi birçok farklı şekilde planlar kurarak işletmenizi dijital pazarlama sektörüne sokabilirsiniz.