Dijital Pazarlama Sertifikası Ne İşe Yarar?

Dijital Pazarlama Sertifikası Ne İşe Yarar?

İçinde bulunduğumuz günlerde popüler olan dijital pazarlama sertifikası ne işe yarar? Nerelerde kullanılır?

Dijital Pazarlama Sertifikası Ne İşe Yarar?

Dijital pazarlamada da diğer sektörlerde olduğu gibi sertifika gerekmektedir. İşveren öncelikle bu sertifikayı yada mezun olduğunuz bölüme dikkat etmektedir. Bu sertifikalar ücretsiz olduğu gibi ücretli olanları da bulunmaktadır. Bu sertifikaların ücretsiz olanları şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Google Dijital Atölye: Bu sertifika tamamen ücretsizdir. Dijital pazarlamaya yeni başlayanlar için uygun bir eğitimdir. Bu kursun içeriğinde dijital pazarlama nedir, nasıl yapılır ve girişimcilik gibi konulara değinmektedir. Sertifika almanız için eğitimi bitirmeniz gerekmez. Sertifika sınavına girerek %80 oranında başarı yapmanız sonucunda sertifikanız verilmektedir.
  2. Google Analytics Academy Sertifikaları: Bu program bir dijital pazarlamacının mutlaka bilmesi gereken bir yöntemdir. eğitim içeriği genelde içerik pazarlaması ve video pazarlaması gibi eğitimleri mevcuttur.
  3. Google Ads Sertifikaları: Önceden Bu bölüm sadece bir adet sertifika verirdi ancak günümüzde birçok fazla sertifika vermektedir. Genelde reklamcılık eğitimi ve bunun gibi sertifikaların verildiği bir programdır. Bu program inde %80 başarı elde etmeniz yetiyor. Ancak sertifikaların geçerlilik süresi sadece 1 yıldır bir sonraki sene yine sınava girmelisiniz.
  4. SEMrush SEO Sertifikaları: SEO kuralları ve yöntemleri ile ilgili bilgiler verilmektedir. Sertifikanın geçerlilik süresi 1 yıl olarak bilinmektedir.

Dijital Pazarlama Sertifikası Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlama sertifikası ilk olarak size iş imkanı sunar. Günümüzde birçok şirket ve firma dijital pazarlamaya geçerek işini iki katına çıkarmak istiyor ancak ya tecrübeli dijital pazarlama uzmanı bulamıyorlar ya da bu konuda kandırılıyorlar. İşte bu noktada sertifikalar devreye giriyor. Şirket yada firma sizi işe alırken bu sertifikalara sahip olup olmadığınızı inceliyor. Tabi ki sadece bu noktada değil daha birçok farklı noktada dijital pazarlama sertifikası kullanılabilir. Sertifikanın kullanıldığı bazı yerler şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. İnternet sitelerinde
  2. Etkileşimli araçları kullanırken
  3. Çevrim içi broşür yada katalogları yaparken
  4. E-kitaplar ve teknik sözlüklerde
  5. Sosyal medya kanallarını yönetirken size yardımı olacaktır.