DİJİTAL PAZARLAMA UNSURLARI NELERDİR?

DİJİTAL PAZARLAMA UNSURLARI NELERDİR?

Dijital pazarlamanın 6 temel unsuru bulunmaktadır. Bunlar;

  1. İnternet web sitesi pazarlama
  2. Arama motoru optimizasyonu yani SEO hizmetleri
  3. Dijital olarak içerik pazarlama
  4. Sosyal medya platformları
  5. CPC Reklamcılığı pazarlama
  6. E-posta dijital pazarlama

İnternet Web Sitesi Pazarlama

Dijital pazarlama satış stratejilerinizin temelini oluşturmaktadır. Artık internet çağında yaşamaktayız. Mutfak alışverişten evlerde bulunan mobilyalara kadar internetten satın alıyoruz. Kıyafetlerimiz hatta yemeklerimizi bile bu şekilde satın alıyoruz. Bu durumun yaygınlaşmasıyla firma ve şirketlerin dijital pazarlama stratejisi geliştirmesi gereklidir. Her şirketin, firmanın ya da markanın mutlaka bir web sitesinin olması gereklidir. Bu web sitesi üzerinden hem satışlarını gerçekleştirmeli hem de yapmış olduğu ürünlerin tanıtımlarını da gerçekleştirmelidir. Dijital pazarlama danışmanları internet web sitesi tasarlaması yaparken yaratıcı kişiliklerini ön plana çıkarmalıdırlar.

Arama Motoru Optimizasyonu Yani SEO Hizmetleri

Arama motoru optimizasyonunun yani SEO hizmetlerinin temel amacı aslında arama motorunda anahtar kelime taraması yapılırken firma veya şirketinizin en üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Bloglarınızın ya da ürün tanıtımlarınızın tamamen özgün içerikleri üreterek Google veya yandex mecrasına sürülmesiyle üst sıralarda oluşumunu sağlamaktır.

Sosyal Medya Platformları

Dijital pazarlama yaparken aynı zamanda sosyal medya platformlarını da kanal olarak kullanabilirsiniz. Yine buralarda da özgün olan içeriklerinizi ya da ürün tanıtımlarınızı video yollarıyla tanıtarak satış verimliliğinizi arttırmaktadır. Türkiye dijital pazarlama yönünden yeni gelişmekte olan bir ülke olduğundan dolayı kendi marka ürünlerinizi kolaylıkla ön plana çıkarabilmeniz oldukça kolay olacaktır. Günümüzde yaşlısından gencine herkes facebook, instagram gibi sosyal medya platformlarında yer almaktalar. Bu yüzden geniş müşteri kitle hedefine de burası üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

E-Posta Dijital Pazarlama

Şirketler ve firmalar e-posta aracılığı ile müşterilerle iletişim kurmaktadırlar. E-posta kullanımı marka bilinirliğini arttırmanın yanında ayrıca müşterilerinizi indirim ve kampanyalardan da haberdar etmenin oldukça kolay bir yolu da olmaktadır. İlk olarak e-postaları ile iletişimde bulunduklarında müşterilerinize bir hoş geldin e-postası göndermelisiniz. Bu müşterilerinizi daha özel hissettirirken aynı zamanda da onlarla samimi bir başlangıç yapmanın en güzel yoludur.