DİJİTAL PAZARLAMA UZMANI HANGİ BÖLÜM?

DİJİTAL PAZARLAMA UZMANI HANGİ BÖLÜM?

Dijital pazarlama uzmanının diğer adı da dijital pazarlama danışmanlığıdır. Dijital pazarlama uzmanları, çalışmakta olduğu firmanın markası açısından hedefini yani pazar ve kitlesini yani müşterilerini tespit eden, markayı daha tanınır, bilinir hale getiren ve bunun yanında markanın müşterileriyle ya da ilgilenenleriyle kitle iletişimini güçlendirmek amacıyla çalışan kişiye verilen bir unvandır. Son dönemlerde neredeyse bütün firmalar bu danışmanlarla çalışmaktadır. Bu dijital pazarlama danışmanları; SEO, Google Analytics, Google Adwords, banner reklamları ve internet web sitesini geliştirme gibi konulara da hakim olmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olanların Pozisyonları Nelerdir?

SEO yöneticisi; Bu pozisyonda, içeriği yönlendirerek ve tıklanma sayısını artırarak ve bir şirketin satışlarını geliştirmeye yardımcı olacaksınız. İçeriklerinizi özgün oluşturmanız Google Adwords, Google Analytics ve sosyal medyada platformların da ki performansı artırmak amacıyla da gereken stratejiyi uygulamaktır.
Dijital içerik pazarlama uzmanı; Bu rolde olan kişiler, Google sıralamasının yanında trafiği yani tıklanmayı da artırmanızı sağlayacak bir plan veya buna yönelik bir strateji oluşturan içeriğin oluşturulmasından sorumlu olacaktır. Videolardan bloglamaya ve sosyal medya platformlarda hangi stratejinin uygulanacağı ya da hangi materyallerin kullanılacağına dair bir plan oluşturmakla sorumludur.
Sosyal medya yöneticisi; Bir sosyal medya platform yöneticisi olan kişi, gönderiler ve bunların denetimi açısından etkili bir program oluşturmalı veya bazı durumlarda yeni ve özgün gönderileri oluşturmak amacıyla da sosyal medyaya odaklanmalıdır. Bunu yapmak için genel dijital pazarlama işi yapanların yanında SEO yöneticilerinden de yardım alabilirsiniz.
Pazarlama otomasyonu koordinatörü; Bu pozisyonda çalışanlar, bir pazarlama kampanyasının olumlu etkileri veya olumsuz sonuçlarıyla ilgilenir. Bu geliştirilen kampanya performanslarını izlerken ölçüm ve istatistiklerle daha iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğini de gözlemleyebilirsiniz.
Dijital pazarlama yöneticisi; Bu pozisyonda çalışanlar için, pazarlama kampanyalarının yanında genel olarak da içerik stratejisi oluşturmayı da geliştireceksiniz. İşiniz tam olarak aslında, yeni müşteriler kazanmak amacıyla trafik oluşturarak marka, firma veya şirketlerin bilinirliğini arttırmaktır. Dijital pazarlama çalışmalarınızı optimize etmek için ya da bu çalışmaları hedef kitlenizle buluşturmak amacıyla yeni teknolojilere ayak uydurmalısınız.