Dijital Pazarlama Uzmanı Karması Nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Karması Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı karması nedir? Karma özellikleri nelerdir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Karması Nedir?

Dijital pazarlama karması diğer adları ile 4p ve 7p olarak bilinmektedirler. Dijital pazarlama uzmanları bu işi yaparken öncelikle bu konulara dikkat etmelidirler. Başta sadece 4p olarak bilinen bu kavram teknolojinin gelişmesi ile birlikte 7p olarak bilinmektedir. Bu kavramlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. Ürün karması
 2. Fiyat karması
 3. Dağıtım karması
 4. Tutundurma karması olarak bilinmekteydi ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte şunlarda eklendi
 5. İnsan karması
 6. Süreç karması
 7. Fiziksel unsur karması olarak 7p grubuna ayrılmaktadır. Bu karmalar kendi aralarında bazı özelliklere sahiptirler.

Dijital Pazarlama Karmaları Özellikleri Nelerdir?

Karmalar satış odaklıdır. Bu kargaların bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. Ürün karması: Bu kavram firmanın satışa sunduğu ürün veya hizmetlerin tümünü içinde barındırmaktadır. Ürünün yapımında kullanılan malzeme, görüntü kalitesi gibi konuları içinde barındırmaktadır.
 2. Fiyat karması: Bu karma fiyatlandırmanın nasıl yapıldığı ile alakalıdır. Fiyatta düzenleme ve fiyat stratejisi gibi konuları içinde barındırır. Tüketici, ürün ve fiyat birbiri ile bağlantılı olmalıdır. İşte bunun düzenleyen kısım fiyat karması olarak bilinmektedir.
 3. Dağıtım karması: Adından da anlaşılacağı gibi dağıtım kısmının doğru ve zamanında yapılmasını sağlamaktadır. Bu konu ile ilgilenen kısma verilen addır.
 4. Tutundurma karması: Diğer adı ile kampanya denilebilir. Müşteriyi olası durumlarda kendine bağlamak amacıyla yapılan bir sistemdir. Tutundurma karması ikna edici ve satış odaklı olmalıdır. Bu karma diğer karma etkilerine göre daha az tercih edilmektedir. Bu karma için reklam veya kişisel satış gibi yöntemler kullanılabilir.
 5. İnsan Karması: Bu durum aslında verdiğiniz hizmete göre değişmektedir. Eğer ürün satışı yapıyor iseniz insanlar sadece ürünün özelliklerine bakacaktır. Ancak bir hizmet sunuyor iseniz bu konuda tecrübenizi ve sahip olduğunuz işlere bakılacaktır.
 6. Süreç karması: Bu karma çeşidi gerek dağıtım süreci olsun gerekse satışını yaptığınız ürünün satış süreci olsun bu konuları takip etmektedir
 7. Fiziksel unsur karması: Satış yapacağınız herhangi bir fiziksel unsura sahip iseniz bu durum konusunda harekete geçmek demektir. Bu karmalar dijital pazarlama alanında büyük önem taşımaktadır.