Dijital Pazarlama Uzmanlığında E-ticaret Nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanlığında E-ticaret Nedir?

Dijital pazarlama uzmanlığında E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılmaktadır?

Dijital Pazarlama Uzmanlığında E-ticaret Nedir?

Dijital pazarlama ürün ve sunulan hizmetin müşteriye hızlı ve sorunsuz şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Bu iş hem evden hem de bir firmaya bağlı olarak da yapılmaktadır. Genellikle E-ticaret evde yapılarak tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise birçok firma satıcı bulamamaktadır. Bu sayede de evlere bu hizmeti sunmaktadır. Genelde ev kadınlarının yaptığı bu işi çalışanlar ancak maaşı yetmeyen kişilerde yapmaktadır. Genel olarak şu kişiler E-ticaret yapmaktadır.

 1. Tek başına bulunan bireyler
 2. Küçük veya büyük fark etmez işletmeler
 3. Büyük sermaye firmaları
 4. Kamu kuruluşları
 5. Bankalar
 6. Sigorta şirketleri
 7. Butik, mağaza ve market gibi yerler
 8. İkinci el eşya satan yerler
 9. Pazarlama yapan kişiler
 10. Eğitim ve eğlence hizmeti veren yerler E-ticaretten faydalanmaktadırlar. E-ticaret sayesinde müşteriler daha hızlı ve ayrıntılı şekilde ürün bilgilerine ulaşmaktadır. Ürünler arasında karşılaştırma yapabilir ve çeşitli kanallardan ürünün müşteri yorumlarını takip edebilirler bu sayede daha güvenli ve hızlı şekilde bir alışveriş deneyimi sağlanmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanlığında E-ticaret Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama yaparken bazı konulara dikkat edilmelidir. E-ticaret şu şekilde yapılmaktadır.

 1. Olası masraflar bulunmamaktadır.
 2. Müşteri ile mutlaka görüşmeniz gerekmez bu işi sizin yerinize bağlı olduğunuz firma yapar
 3. Bir firmaya bağımsız olarak da çalışabilirsiniz
 4. Kendi mağazanızı kurarak ürettiğiniz yada hizmetini verdiğiniz alanın satışını yapabilirsiniz.
 5. Mağazanızı kurduktan sonra eğer firmaya bağlı çalışıyor iseniz onların sunduğu içerikleri paylaşmalısınız, ancak kendiniz mağaza kurduysanız içeriklerinizi kendiniz üretmelisiniz. Fotoğraf ve içerik metni gibi alanları kendiniz hazırlamalısınız.
 6. E-ticaret sayesinde depo, stok, kira ve dükkan gibi sıkıntılarımız olmaz bu işi sizin için başkası halleder size de sadece müşteri bulmak kalır.
 7. Hedef kitlenizi doğru belirlemeniz gerekmektedir. Bunun sebebi satışını yaptığınız ürünleri veya sunduğunuz hizmetin hangi kitleye hitap ettiğini bulamazsanız emekleriniz boşa gider
 8. Mağazanızın sürekli olarak haftalık analizini yapmalısınız bu size avantaj sağlayacaktır rakipleriniz ile ilgili araştırmalar yaparak dijital pazarlamada doğru şekilde satış yapabilirsiniz.