1. Hedef Pazarınızı Tanıyın

Etkili bir dijital pazarlama kampanyası, nitelikli ve hedeflenmiş bir listeyle başlar. Doğru müşteri adayları dijital pazarlama veritabanını oluşturmak için önce dijital pazarlama hedef pazarınızı tanımlamalısınız. Pazarınızdan emin değilseniz, bize kiminle iş yaptığınızı söyleyin, böylece en iyi dijital pazarlama hedef kitlesini belirlemenize yardımcı olalım.

Tanımlanacak üç ana alan şunlardır:
• Sanayii
• Şirket büyüklüğü
• Coğrafi bölge

2.  Dijital Pazarlama Fırsatlar Listenizi Oluşturun

Bir liste oluşturmak önemli miktarda zaman alır. Firmanız yeni pazar sektörlerine giriyorsa, dahili listeler ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayabilir, bu nedenle istediğiniz müşteri profilinize uyan hedefleri bulmak için harici dijital kaynaklardan listeler oluşturma veya edinme ihtiyacı duyabilirsiniz. Planlanan takip aramaları arasındaki sesli iletişim süresini en üst düzeye çıkarmak için her bir temsilciye ayda 1.200 ila 3.300 hedef sağlamalısınız.

Listelerinizin aşağıdaki temel iş bilgilerine sahip olduğundan emin olun:
• Telefon numarası
• İlgili Kişi Adı ve Unvanı
• E-mail
• Şirket Adı
• Şirket adresi
• Faks numarası
• Sosyal Medya Profili

3. Karar Vericinizi Belirleyin

Karar verici genellikle çeki imzalayan kişidir, ancak her zaman değil. Diğer bireyler de satın alma sürecinde hayati bir rol oynayabilir ve en çok ikna edilmeye ihtiyaç duyanlar onlar olabilir. Yanlış kişilerle zaman kaybetmek yerine doğru kişileri takip etmek için hedefinizin satın alma kararlarında yer alan kilit oyunculara – belirleyiciler, etkileyiciler ve son karar verici kişilere odaklanmanıza yardımcı olur.

4. Hedeflerinizi Belirleyin

Somut dijital pazarlama hedefleri ve gerçekçi dijital pazarlama hedefleri belirleyin.
Müşteri adayları oluşturmaya veya randevu ayarlamaya mı çalışıyorsunuz? 
Mevcut müşterilere yeni bir ürün / hizmet tanıtmak için mi arıyorsunuz?
Onları bir şirket etkinliğine kaydolmaya mı davet etmek istiyorsunuz?
Dijital pazarlama kampanyanızın hedeflerini açıkça ortaya koyduğunuzda, etkili bir şekilde çekici bir dijital pazarlama mesajı oluşturabilirsiniz. İyi tanımlanmış hedefler ve ölçülebilir hedefler aynı zamanda bir dijital pazarlama kampanyasının sonucunu değerlendirmenin en iyi yoludur.

5. Satış Fırsatları Neler Tanımlayın

Çok kanallı dijital pazarlama kampanyasına başlamadan önce öncü kriterlerinizi belirlemek, temsilcinin son derece uygun satış fırsatları ile konuşkan ancak işe yaramaz aramalar arasında objektif bir şekilde ayırt etme noktasında olmasını sağlar. Uygulanabilir bir fırsat, farklı şirketler tarafından farklı şekilde tanımlanabilir, ancak genel olarak, bir potansiyel müşterinin peşinden gitmeye değer olup olmadığını belirlemek için sorular hazırlamanız gerekir.

6. İyi Düşünülmüş Bir Senaryo Hazırlayın

Dijital pazarlama senaryonuzu basit tutun ve dijital pazarlama hedef kitlenize uygun hale getirin. Genel olarak, potansiyel müşterileriniz satın alım baskısı yerine ihtiyaç duydukları bir şeyi sunuyorsanız daha kolay satışa döner. Potansiyel müşterilerden alınan geri bildirimlere göre kampanyanın erken aşamasında ince ayar yapılmalıdır. Ayrıca, karşılaşılabilecek olası itirazların bir listesini bulun ve onlar için çürütmek için cevaplar hazırlayın. Aynı şekilde firma ve hizmetlerle ilgili dijital pazarlama kampanya SSS’ları hazırlamak, temsilcilerinizin sorulara hızlı ve doğru cevap vermesini sağlar.

7. Etkileyici E-Posta Şablonları Hazırlayın

E-posta ile dijital pazarlama, sonradan akla gelen değil, kampanyanızın hayati bir bileşenidir. Karar vericiyle bir randevu planlamak normalde arama, e-posta ve sosyal medya dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla birden fazla temas noktası gerektirir ve elde ettiğiniz her fırsatta bağlantı kurmak ve dönüştürmek için hiçbir fırsatı boşa harcamamalısınız.
E-postalarınızı kısa, ancak odaklanmış, kişisel ve özel tutun. Her zaman net bir harekete geçirici mesaj ekleyin. Potansiyel müşteriniz bir günde çok sayıda e-posta alır ve parçalanmış ve net olmayan bir mesaj için sabrı olmayacaktır.

8. Aktif Bir Sosyal Medya Profili 

Dijital B2B pazarlama için sosyal medya, son yıllarda büyük bir itici güç haline geldi. Sosyal medya, araştırma ve araştırma için olduğu kadar iş bağlantıları kurmak için de ideal bir yerdir. Profesyonel bir profil oluşturun ve sosyal medyanın ürün ve hizmet sergileyen özelliklerinden tam olarak yararlanın. Pazarlama çabanızın aktif bir sosyal medya profilini sürdürmekle bitmediğini unutmayın. İlgili sosyal medya gruplarına katılın ve dürüst sohbetler yapın, soruları yanıtlayın,  fikirlerinizi paylaşın.

9. Temsilcileri Eğitmek İçin Zaman Harcayın Acele Etmeyin

Dijital pazarlama temsilcinizin, şirketinizin ürün ve hizmetleri hakkında yeterli bilgiye sahip olması önemlidir. Dijital pazarlama kampanyasının başlamasından önce şirketinizin yetenekleri hakkında kısa bir sunum, onu hedef pazarınız hakkında bilgilendirecektir. Sürekli eğitim ve koçluk, temsilcinin potansiyel müşterilere doğru zamanda doğru yanıtları vermesini sağlamanın en iyi yoludur. Ürününüze ve şirketinize aşinalığı artırmak için web siteleri, dijital broşürler, teknik incelemeler, dijital tanıtımlar ve diğer arka plan bilgilerini sağlamak da yararlı olacaktır.

10. Sürekli İnce Ayarlar Yaparak Performansı Arttırın

Kampanya başladığında aktif katılımınıza devam edin. Kampanya sonuçlarını gözden geçirin ve potansiyel müşteri kriterlerinizi veya hedef pazarınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini kontrol etmek için dijital pazarlama ekibinizle işbirliği yapın. Kampanyanın planlandığı gibi ilerlediğinden emin olmak için pazarlama ekibinizle haftalık bir toplantı planlayın.

11. Randevularınızı Sadık  Olun

Randevulara zamanında gitmek çok önemlidir. Potansiyel müşterinizin programını gereksiz yere bozmak, bir satışın yanı sıra şirketinizin itibarını da tehlikeye atacaktır. Bu potansiyel müşterilerin sizin için önceden nitelendirildiğini ve muhtemelen olumlu sonuçlar vereceğini unutmayın; bu nedenle, satış fırsatını randevuya geç kalarak veya beklendiği zaman aramayı unutarak boşa harcamayın.