Dijital Pazarlama’nın Önemi

Dijital Pazarlama Önemi

Dijital pazarlama, bir işi veya amacı tanıtmak için elektronik kanalların, özellikle de internetin kullanılması anlamına gelir. İnternetten önce çevrimdışı pazarlama taktikleri vardı, ancak şimdi her küçük şirketten büyük işletmeye satış elde etmek için dijital kanallara güveniyor.

Büyük oyuncular onsuz hayatta kalabilir, ancak yeni başlayanlar interneti en iyi şekilde kullanmak zorundadır. Tekellere karşı savaşmak için onlara gerçek bir şans verir ve başka birçok iş avantajı sunar.

Burada, her startup’ın bütçe ayırırken dijital pazarlamaya neden özel bir yer vermesi gerektiğini paylaştım.

Mevcut Müşterilere Güvenemiyorum

Zaten birkaç müşteriniz veya müşteriniz yoksa bir iş kurmazdınız. Muhtemelen onları kişisel veya profesyonel ağınızdan aldınız. İşinize başlamanız için size yeterince iş verecekler, ancak onlara tamamen güvenmek akıllıca olmayacaktır.

Size daha fazla iş vermeye devam edecek yeni müşteriler edinmelisiniz. Sadece büyüme için değil, hayatta kalmak için de önemlidir. Mevcut müşterilerinizin sizi terk edeceği veya size verecek herhangi bir işinin olmayacağı zamanı planlamalısınız.

Bu, yeni potansiyel müşteriler elde etmek ve onları müşterilere dönüştürmek için pazarlamaya yatırım yapmak zorunda olmanızın ana nedenlerinden biridir. Pazarlama ve satış söz konusu olduğunda, dijital pazarlama görmezden gelemeyeceğiniz bir şeydir.

Dijital pazarlamaya başlamak için bir web sitesi ve sosyal medya kanalları oluşturmanız gerekecektir.

İnternetteki Fırsatları Yakalayın

İnternet, dünya nüfusunun neredeyse tamamı tarafından kullanılmaktadır. Milyarlarca insan düzenli olarak Facebook gibi sosyal kanalları ve Google gibi arama motorlarını kullanıyor.

Sizin gibi bir işletme aramak amacıyla birçok siteyi ziyaret ediyorlar. Bazılarının işinizle ilgili bilgi ve rehberliğe ihtiyacı var. Müşteriniz olmalarını istiyorsanız, onlara ulaşmanız ve sizi bulmalarına izin vermeniz gerekir ki bu dijital pazarlama olmadan mümkün değildir.

Onları alamazsanız rakiplerinize gidecekler. Sadece işlerini büyütmeyecekler; Yeterince güçlendiklerinde sizi piyasadan da çıkaracaklar.

Büyük Bir Bütçeye İhtiyacınız Yok

Dijital pazarlama ile ilgili en iyi şeylerden biri, ne kadar yatırım yapmanız gerektiğinin özgürlüğüdür. En az birkaç bin dolar harcamazsanız çevrimdışı pazarlama işe yaramaz.

Öte yandan, dijital pazarlamaya 5 $ gibi düşük bir fiyata başlayabilirsiniz. Bir web sitesi kurmanız ve sadece ücretsiz sosyal medya sayfaları oluşturmanız ve işletmenizin reklamını yapmaya başlamanız gerekmez. 5 dolarlık küçük yatırım bile boşa gitmeyecek. Bir geri dönüş sunacak ve ne sunduğunu açıkça göreceksiniz. Bir müşteri adayı olmasa bile, daha iyi kararlar vermenize yardımcı olan verileri alacaksınız.

Bir işletme iseniz, pazarlama için en az birkaç yüz dolarla başlayacağınızı varsaymak güvenlidir. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce bir dijital pazarlama uzmanına danışmalısınız. Nereye yatırım yapmanız ve nasıl yatırım yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Örneğin, birkaç tür web sitesi vardır ve neye ihtiyacınız olduğunu bilemezsiniz. Bir uzman, bir müşteri adayı oluşturma sitesine mi yoksa bir çevrimiçi mağazaya mı ihtiyacınız olduğunu ve internet için nasıl optimize edilmesi gerektiğini size söyleyecektir.

Deney Yapmanıza İzin Verir

Veriler, iş adamları için bu yüzyılın altınıdır. Verilerle, kendilerine çok daha fazla kar sağlayan ve onları birçok ölümcül hatadan kurtaran daha güvenle daha iyi kararlar verebilirler.

Bir işletmenin binlerce dolar harcadıktan sonra hatalarını öğrenmesi kolay olmayacaktır. Ancak, gerçek veriler sunan küçük bir yatırımla öğrenme sürecine başlayabilirsiniz. Birçok dijital pazarlamacı, A / B testiyle başlayacak ve neyin işe yaradığını görmek için az yatırımla birkaç strateji deneyecek.

Ürünleriniz veya hizmetleriniz, pazarınız ve hedef kitleniz hakkında bilgi edinirsiniz. Bir sonraki gerçek kampanya ile, ne yaptığınızı bilerek güvenle dışarı çıkabilirsiniz.

Ölçülebilir Sonuçlar Alın

Dijital pazarlama ölçülebilir sonuçlar sunar ve her şeyi kaydeder. Örneğin, web sitenizi kaç kişinin ne zaman ziyaret ettiğini ve kaçının potansiyel müşteriye dönüştüğünü yaparsınız. Ayrıca hangi aşamada karar verdiklerini ve ne zaman ayrıldıklarını da görebilirsiniz.

Nasıl iyileştirebileceğinizi görmek için bu verileri analiz edebilirsiniz. Neyin sonuç verdiğini ve bu sonuçları elde etmek için ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Her küçük şey izlenir, böylece gelecekte de faydalı bilgiler bulmak için kullanabilirsiniz.

Facebook ve Google gibi devlerin bu kadar çok veri toplamasının bir nedeni var ki, kongreyi ziyaret etmeye devam etmek zorunda kalıyorlar.

Hem Kısa Vadeli Hem Uzun Vadeli Büyüme Sunuyor

Dijital pazarlama, yatırım yapmaya devam ettiğiniz sürece sonuç almaktan ibaret değildir. Kısa vadeli sonuçları olduğu kadar uzun vadeli büyüme fırsatları da vardır.

Örneğin, web sitesi ziyaretçilerini ve potansiyel müşterileri almak için ücretli reklamlarla başlayacaksınız. Reklamınıza aldığınız her tıklama veya görüntüleme için ödeme yapmanız gerekecek, ancak bu size anında sonuç verir. Bu, kendi organik takipçileri olmayan yeni işletmeler için gerçekten yararlıdır.

Öte yandan, arama motoru optimizasyonu organik web sitesi ziyaretçileri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Arama motorlarındaki sorguları arayacaklar ve ilk sayfada sıralandığınız sürece web sitenizi ziyaret etmeye devam edecekler. Tıklamaları için hiçbir şey ödemek zorunda değilsiniz. İşinizi doğru yaparsanız, müşteriniz olabilecekleri takip ederek sosyal medya da kuracaksınız.